Haber Detayı
14 Aralık 2020 - Pazartesi 20:38
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı : Yılbaşında 4 gün sokağa çıkma yasağı kararı alındı
Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrası yapmış olduğu açıklamada "31 Aralık - 4 Ocak arası sokağa çıkma kısıtlaması" getirildiğini duyurdu.
GÜNDEM Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı : Yılbaşında 4 gün sokağa çıkma yasağı kararı alındı

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

 

''Türkiye AB'den senelerdir geciktirdiği tam üyelik sözünü yerine getirmesini beklemektedir. Aynı şekilde Amerika'nın de terör örgütüne karşı mücadelede destek bekliyoruz. Biz ne komşularla ne de gerilim, çatışma peşinde koşan ülke asla değiliz. Tüm bölgemizin ve dünyanın huzuru, refahı, esenliği için mücadele ediyoruz. Ülke ve millet olarak hakkımızın, hukukumuzun, egemenliğimizin çiğnenmesi karşısında sessiz kalacağımız manasına gelmiyor''

 

''DAĞLIK KARABAĞ HASRETİ SON BULMUŞTUR''

''Türkiye ve Azerbaycan bu hissiyatla bir kez daha öz kardeş olarak kucaklaşmış, maziden atiye uzanan yepyeni köprü inşa etmiştir. Azerbaycanlı kardeşlerimiz ülkemizin de desteği ile 44 süren vatan muhaberesini hamdolsun zaferle taçlandırmıştır. 30 senedir işgal altında tutulan topraklar kurtarılmış, Dağlık Karabağ hasreti son bulmuştur. Kazanılan zafer askeri, diplomatik, siyasi bakımdan çok büyük anlamlar taşıyor''

 

''YÜZDE 4'ÜN ÜZERİNDE KÜÇÜLMESİ BEKLENİYOR''

''Pek çok gösterge tarihin en kötü seviyelerine ulaştı. 2020'de global ekonominin 4'ün üstünde küçülmesi bekleniyor. Türkiye ekonomisi her çeşit zorlu teste, yeni gelişen fırsatlara, farklı senaryolara karşı hazırlıklı durumdadır''

 

''STOPAJ ORANLARI''

''Biz dün olduğu gibi bugün de samimiyetle esnaf ve tüccarlarımıza destek olmayı devam ettiriyoruz. Halkımızın tasarruflarını TL olarak değerlendirmesini teşvik etmek istiyoruz. TL mevduat ve katılım hesaplarıyla ilgili faiz ve kar paylarındaki stopaj oranlarını düşürmüştük. Stopaj oranları 6 aya kadar vadeli hesaplarda 5, 1 yıla kadar vadeli olanlarda 3, 1 yıl üstünde olanlar içinse 0 olarak Mart sonuna kadar uygulanmaya devam edecek''

 

YILBAŞINDA SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

Erdoğan, ''31 Aralık 2020 saat 21.00'dan 4 Ocak 2020 05.00'a kadar sokağı çıkma kısıtlaması uygulaması yapılacak'' dedi.

 

ESNAFA DESTEK AÇIKLAMASI

- Yıl sonuna kadar 20'den 10'a indirdiğimiz kiralardaki stopajın uygulanma süresini 1 Haziran'a kadar uzatıyoruz.

 

- Yüzde 18'den 8'e indirdiğimiz işyeri kiralama hizmetlerindeki KDV oranını 1 Haziran'a kadar 8 olarak uygulamaya devam edeceğiz.

 

- Yıl ortasında başlattığımız konaklamadan, yeme içmeye, yolcu taşımacılığından bakım onarıma kadar KDV indirimlerin sürelerini 1 Haziran'a kadar uzatıma gittik.

 

- Toplam 1 000 000 239 bin 438 kişiyi bulan bu kesime 3 ay süreyle ayda bin lira destek ödemesi yapacağız. Hibe biçiminde vereceğiz esnaf destek ödemesinden taksi, dolmuş, servis işletmecisi, pazarcı, lokantacı, kadın berber, pansiyon, yurnt, kreş, düğün işletmecisi gibi kesimler faydalanacaktır. Böylece toplamda 3 miyar 718 milyon liralık desteği esnafımızın hizmetine sunmuş oluyoruz.

 

- Kira desteğini basit usule tabi olmanın koşullarını belirledik. İşyeri kira olan esnafımıza 3 ay süreyle büyükşehirlerde 750 lira diğer şehirlerde aylık 500 lira kira desteği yapacağız. Bu iki destek kalemi çerçevesinde 3 ay boyunca toplamda 5 milyar lira esnafımıza hibe desteği sağlamayı planlamaktayız.

 

- Turizm tesisleri ile deniz turizmi tesislerinin kira, kesin izin, kesin tahsis, irtifak hakkı, kullanma izni, faydalanma, hasılat payları, ecri misil ödeme sürelerini 1 yıl süreyle erteliyoruz. Ülkemizde hasta, ağır hasta ve vefat sayılarında azalmış olduğunu görüyoruz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan, Açıkladı, :, Yılbaşında, 4, gün, sokağa, çıkma, yasağı, kararı, alındı,
Yorumlar
Haber Yazılımı