Haber Detayı
13 Aralık 2020 - Pazar 03:51
 
CHP'Lİ VEKİLİN SORU ÖNERGESİ KABÜL GÖRMEDİ
SİYASET Haberi
CHP'Lİ VEKİLİN SORU ÖNERGESİ KABÜL GÖRMEDİ

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na Kanal İstanbul projesini eleştirdiği ve karşı çıktığı için inceleme başlatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yöneltiği soru önergesi reddedildi.

“Kanal İstanbul” ile ilgili vermiş olduğum önerge Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından cevaplanmayarak geri gönderildi!

 

 

Kanal İstanbul Projesinin bir devlet projesi olmadığı başta doğası olmak üzere, İstanbul’un tarihi ve kültürel dokusuna zarar veren bir rant projesi olduğu için projeye karşı çıkan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında soruşturma açılmasını, hem de AFAD’ın deprem ile ilgili yerel yönetimlerin açıklama yapmasını engelleyecek tutum sergilemesini İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, 17.11.2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a bir soru önergesi vererek cevaplaması isteminde bulundu, ancak önerge, TBMM İçtüzüğü ’nün 97’nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde “tek amacı istişare sağlamaktan ibaret konular” olan soruların Başkanlıkça kabul edilmeyeceği hükme bağlanmıştır. Gerekçesi ile kabul edilmemiş ve tarafıma iade edilmiştir.

“Kanal İstanbul” projesi bir devlet projesi değil “AKP” projesidir!

Ersoy, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na Kanal İstanbul projesini eleştirdiği ve karşı çıktığı için inceleme başlatılması hukuka aykırıdır. İçişleri Bakanının Kanal İstanbul projesini “devlet projesi” olarak lanse edip eleştiren ya da karşı çıkan kişi ve kurumlar hakkında soruşturma açılması çok net ki İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarının engellenmesidir” dedi.

AFAD yerel yönetimlere müdahale etmek yerine üstüne düşen sorumlulukları yerine getirsin!

Ersoy, ayrıca İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), İzmir depreminden önce İzmir Valiliği'ne bir yazı göndererek, belediye başkanları, muhtarlar ve diğer kamu görevlilerinin deprem sonrası açıklama yapmamasını istemesinin AFAD’ın deprem alanı olan yerlerde belediye faaliyetlerinin engelleme ve deprem süreci ile ilgili gidişatın şeffaf yönetilmesinin engellenmesi amacı taşıdığını söyledi.

Ersoy, “Şu anda bu ülkede uygulanan hukuk sistemi AKP’nin yarattığı temeli adaletsizliğe dayanan hukuktur. Ancak yarattığınız hukuksuzluk ile yolsuzluklarının ve talanın üzerini örtemeyeceksiniz.” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP'Lİ, VEKİLİN, SORU, ÖNERGESİ, KABÜL, GÖRMEDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı