Haber Detayı
11 Aralık 2020 - Cuma 11:46 Bu haber 18104 kez okundu
 
CHP’li Beko işçilere ‘bayram ikramiyesi’ için kanun teklifi verdi.
SİYASET Haberi
CHP’li Beko işçilere ‘bayram ikramiyesi’ için kanun teklifi verdi.

Beko: Asgari ücretli çalışanlara Şeker ve Kurban bayramlarında birer maaş ikramiye verilmeli!

 

 

 

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, işçilerin insan olmaktan kaynaklanan temel ihtiyaçlarını giderebilecek asgari ücretin 3.100 lira olmasını talep ettiğine dikkat çekti. Beko, “Şeker ve kurban bayramında en az bir maaş tutarında iki ikramiye verilmesi için meclis gerekli adımları atmalıdır” diyerek konu ile ilgili yasa teklifi verdi.

 

 

 

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, işçilerin gerçek beklentilerinin ocak ayından itibaren uygulaması yapılacak olan asgari ücret tartışmalarının gölgesinde bırakıldığını belirtti. Sadece insan olmaktan kaynaklanan temel ihtiyaçlarını giderebilecek kadar ücret talep ettiklerine vurgu yapan Beko, TBMM’ye sunmuş olduğu kanun teklifi ile işçilerin bu insanca yaşam ücretine bir katkıda bulunmayı amaçlayan iki ikramiye verilmesini hedefliyor. Beko, “Teklif edilen bu düzenleme ile asgari ücretle yaşamını sürdüren vatandaşlar için ve asgari ücrete bağlı şekilde şekillenen ücretler genel seviyesinde acil iyileştirme yapılması hedeflenmektedir. Milyonlarca yurttaşımıza, içinde bulundukları bu zor şartlarda nefes aldırmak ve orta ve uzun sürede yapılacak değişikliklere zemin hazırlamak adına asgari ücretle çalışan tüm işçilere senede iki sefer asgari ücretin net tutarı kadar Bayram İkramiyesi verilmesi hedeflenmektedir” dedi.

 

 

 

ASGARİ ÜCRET BELİRLENİRKEN COVİD-19 DİKKATE ALINMALIDIR

 

Türkiye'de asgari ücretin tek bir işçi için hesaplandığını ve bu durumun global standartlara aykırı olduğunu vurgulayan CHP’li Beko, “Asgari ücretle çalışan 10 000 000 işçinin hepsi sanki bekarmış gibi hesap yapılmaktadır. Bu sebeple; asgari ücret belirlenirken işçinin ailesi de dikkate alınmalı, en azından 4 kişi için hesaplanmalıdır. Bir senede doğalgaza yapılan 40 oranında zam sonrası asgari ücretle çalışanlar kışı birinci derecede yakınlarıyla geçiriyorlar. Asgari ücret tespitinde geçim şartları ve milli gelir artışı dikkate alınmalıdır. Milli gelirden yani gayrı safi milli hasıladan pay verilmelidir. Asgari ücretle çalışan işçiden milyarlarca vergi alınırken, başta beşli çete olmak üzere fason işverenlerin vergileri siliniyor. Bunun adil bir uygulama olmadığını ifade etmek istiyorum. Adalet toplumun ekmeğidir, işçilerin de geleceğidir. Bu sebeple; diyorum ki; AGİ yani asgari geçim indirimi asgari ücretin dışında kalmalıdır. Asgari ücretten kesinlikle vergi alınmamalıdır. Asgari ücret senelik olarak hesaplanmalıdır. Asgari ücret tespit komisyonu demokratik hale getirilmelidir. Komisyonda DİSK ve HAK-İŞ de muhakkak olmalıdır. Asli sahipleri olan asgari ücretle çalışan bir erkek bir de kadın işçi muhakkak komisyonda olmalıdır. İşçi ve kamu personeli ayrımı yapılmamalıdır. Tek asgari ücret olmalı, işçi kamu personeli ayrımı ortadan kaldırılmalıdır. 2021 asgari ücreti Covid-19 salgını göz önüne alınarak hesaplanmalıdır. Asgari ücret kararını verenlerin de adil ve vicdanlı olmasını beklemekteyim” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP’li, Beko, işçilere, ‘bayram, ikramiyesi’, için, kanun, teklifi, verdi.,
Haber Yazılımı