Haber Detayı
13 Aralık 2020 - Pazar 11:34
 
CHP’Lİ ANTMEN ‘HALKA KÖMÜR DİYE TAŞ DAĞITMIŞLAR’
İLLERDEN Haberi
CHP’Lİ ANTMEN ‘HALKA KÖMÜR DİYE TAŞ DAĞITMIŞLAR’

Mersin Erdemli’de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın yurttaşlara dağıttığı kömürün yanmadığı ve kömürün çoğu zaman taş olduğu ortaya çıktı. CHP konuyu meclise taşıdı.

 

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle vermiş olduğu soru önergesinde Mersin Erdemli’den pek çok muhtar ve yurtdaşın konuyu kendine şikayet ettiğini belirterek “Kömür çuvallarının üstünde üretici şirket olarak Kömür İşletmeleri Anonim Şirketi yazmaktadır. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından da bahsi geçen kömürlere uygunluk belgesi verilmiştir. İki bakanlığın sorumluluğunda olan ihtiyaç sahibi yurttaşlara kömür dağıtma işinde çuvallamışlar. İki Bakanlık; yani iki elleriyle bir işi becerememişler. Dağıtılan kömürler yanmıyor. Vatandaşın ocağını söndürdüler yetmedi söndürdükleri ocaklarda yanmayacak kömür dağıtıyorlar. Bildiğiniz taşı dağıtmışlar. Bir de tabi taşı alıp devlete kömür diye satanlar var demek. Devleti ve halkı soyan kimler? Hangi firmalar? Kimlere yakınlar? Bunlar ortaya çıkartılmalı.” diye konuştu.

 

 

Antmen’in paylaştığı videoda bir yurtdaşın “Devlet soyulmuş resmen. Sabaha kadar uğraştım yanmıyor. Kömürün dışındaki is yanıyor bembeyaz taş kalıyor. Kömür değil bu. Vatandaş korkuyor, şikayet etmiyor. Korku imparatorluğunda yaşıyoruz” dikkat çekti.

 

CHP’li Vekilin önergesinde yer alan sorular şu biçimde

 

 

- Kömür İşletmeleri Anonim Şirketi Mersin Erdemli’de dağıtılan bu kömürleri hangi maden ocaklarından çıkartmıştır? Bu maden ocaklarının içerisinde işletme devri yapılan veya özelleştirilmiş olan ocaklar bulunmakta mıdır? Varsa bunlar hangileridir ve hangi şirketlerle bu anlaşmalar yapılmıştır?

 

- Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından kömürlerin içerisinde ithal kömür bulunmakta mıdır? Varsa bu kömürler hangi ülkelerden hangi firmalar aracılığıyla ithal edilmektedir? Bu ithalatlarda son 5 senede ne kadar ödeme yapılmıştır?

 

– Vatandaşlara dağıtılan kömürün uygunluk kontrolleri neden yapılmamıştır? Sorumlular honuyla ilgili herhangi bir inceleme başlatmayı düşünmekte misiniz?

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP’Lİ, ANTMEN, ‘HALKA, KÖMÜR, DİYE, TAŞ, DAĞITMIŞLAR’,
Yorumlar
Haber Yazılımı