Haber Detayı
06 Mart 2015 - Cuma 12:02 Bu haber 707 kez okundu
 
CHP’Lİ BÖKE: CUMHURBAŞKANI DÖVİZİ BİLİNÇLİ OLARAK YÜKSELTİYOR
SİYASET Haberi
CHP’Lİ BÖKE: CUMHURBAŞKANI DÖVİZİ BİLİNÇLİ OLARAK YÜKSELTİYOR

 CHP’nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bilinçli olarak dövize değer kazandırdığını ifade ederek, “Doların yükselişe geçmesi hikayesi ‘faiz düşsün’ diye başladı. Cumhurbaşkanı bunu bilmiyor olamaz. Onun için Cumhurbaşkanı’nın bu müdahaleleri bırakması gerekiyor” dedi.

Böke yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde doların sürekli artmasını, “Hükümet eliyle Merkez Bankası’na deli gömleği giydirildi. Bu deli gömleğinin sonucu, Türkiye’nin fakirleşmesidir” şeklinde değerlendirdi. 2000’li yılların başına kadar, yöneticilerin para piyasasına kurumsal olarak girdiğini ve Türk Lirası’nın değerini düşürüp dövize değer kazandırarak devalüasyon yaptığını belirten Böke, “Şimdi de Cumhurbaşkanı bilinçli olarak girip dövize değer kazandırıyor. Bu nedenle yaşanan resmen devalüasyondur” dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ne yaptığını çok iyi bildiğini, Açıkça “Ben her konuştuğumda döviz değer kazanıyor” dediğini savunan Böke, “Şimdi bunu bilen sorumluluk sahibi bir yöneticinin tekrar tekrar aynı şeyi yapmaması gerekir. Haftada birkaç kez ortaya çıkıp böyle konuşması, bunu bilinçli yaptığını gösteriyor. O zaman da biz şunu sorarız, Kim kazanıyor? Bunun tek kazananı var, ayakkabı kutularında, evlerdeki kasalarda döviz biriktirenler. Kaybedeni ise çok net. Kaybeden vatandaş” dedi.

Şirketlerin de dolar borçlusu olduğunu belirten Böke, her değer kaybında o şirketin borçluluğunun da arttığını, borcu artan şirketin üretim yapmasının zorlaştığını ve işçisini işten çıkardığını kaydetti.

-“ÖNCELİKLE CUMHURBAŞKANI SUSMALI”-

Para piyasalarının sakinleşmesi için “öncelikle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın susması” gerektiğini ifade eden Böke, teknik olarak da Merkez Bankası Başkanı’nın yaşananlara “dur” diyecek araçları kullanması gerektiğini vurguladı. “Buradaki sıkıntı, Cumhurbaşkanı sanki bunu faiz düşsün diye yapmış gibi gösteriyor. Düşebilecek faizin düşmesine engel oluyor” diyen Böke şöyle devam etti:

“Merkez Bankası, dolardaki bu artışa piyasaya dolar satarak engel olabilir. Merkez Bankası, 2 kuruşluk düşüş için milyonlarca dolar satmak zorunda kalıyor. Bu süre içinde yaptığı dolar satışları fayda etmedi. Yapabileceği tek şey kaldı, faiz. Dövizin düşüp TL’nin tekrar değer kazanması için Merkez Bankası’nın tek yapabileceği şey, artık faizi arttırmak. Doların yükselişe geçmesi hikayesi ‘faiz düşsün’ diye başladı. Cumhurbaşkanı bunu bilmiyor olamaz. Onun için Cumhurbaşkanı’nın bu müdahaleleri bırakması gerekiyor. 

-“FAZİ LOBİSİNİN AYAĞINA GİTTİLER, DİNLEYEN OLMADI”-

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun New York’taki temaslarına da değinen Böke, “Şimdi yabancı yatırımcıları memnun etmek için New York’a gittiler. Faiz lobisinin ayağına kadar gitti, ama dinleyen olmadı. Onlar New York’tayken CitiGroup, Akbank’taki hisselerinin tamamını satışa çıkardı. Güvenin bu derece zedelendiği, hukukun yok edildiği bu ortamda, üstelik finansal piyasalara doğrudan müdahaleden başladığı bir ortamda hiçbir yatırımcı Türkiye’de kalmayacaktır” dedi.
Türkiye’ye yapılan yatırımların az olmasının nedeninin, faizlerin yüksek olması değil, riskli olması olduğunu belirten Böke, “Risk daha da arttığı için şimdi faiz de artıyor. O nedenle iktidar değişikliği şart. Ülkenin gerçekten işini yapan bir hükümete ihtiyacı var ki kurumlar işlerini yapabilsinler. Merkez Bankası’nı koruyacak, finans dünyasını ekonominin kendi kurallarıyla işlemesini sağlayacak bir iktidara ihtiyacı var” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler:
Haber Yazılımı