Haber Detayı
29 Nisan 2022 - Cuma 05:37 Bu haber 4864 kez okundu
 
Birçok sorunu Psikolojik Danışmanla aşabilirsiniz
YAŞAM Haberi
Birçok sorunu Psikolojik Danışmanla aşabilirsiniz

 

Bireylerin hayatlarında karşılaştığı çeşitli sorunları çözmeleri veya hedeflerine doğru yönlenmelerinde etkili olan önemli meslek gruplarının başında Psikolojik danışmanlar geliyor.

 Psikolojik danışmanlar ayrıca, bireyin kendisini geliştirmesi hususunda bilgisi ve deneyimi ile ona destek olan kişidir.

Özellikle gelişme çağında olan öğrencilerin mental gelişimleri konusunda onlara yol gösterici olarak sahip oldukları psikolojik sıkıntıları yenmelerinde rehber olan Psikolojik Danışmanlar,  bunu psikolojik yöntemler ve teknikler yolu ile gerçekleştirmeye çalışırlar.

Tıpkı otizm, dikkat eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğu, oyun ve resim terapisi üzerine 4 alanda süpervizyon sahibi; Psikolojik Danışman Naciye Ebrar Bıyık gibi.

Üniversite Eğitimlerini, Maltepe Ve Bayburt Üniversitelerinde tamamlayan Naciye Ebrar Bıyık,  Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezinde Psikolojik Danışmanlığı yanı sıra çevrimiçi ve yüz yüze danışan kabul ediyor.

 

Geleceğimizin teminatı çocuklarımıza bu konuda nasıl davranılması gerektiğini ve nelere dikkat etmemize yönelik sorularımızı şöyle açıklıyor.

 

 

Sizi Tanıyabilir miyiz?

Merhabalar Psikolojik Danışman Naciye Ebrar Bıyık, Maltepe Üniversitesinde başladığım eğitimimi Bayburt üniversitesinde tamamladım. Otizm, dikkat eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğu, oyun ve resim terapisi üzerine 4 alanda süpervizyonum var.  Sivas’ta       Bir Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezinde Psikolojik Danışman olarak görev yapıyor, il dışından da çevrimiçi ve yüz yüze danışanlar alıyorum.

Türkiye'deki eğitim sisteminin çocuk psikolojisine yansımasını nasıl değerlendirirsiniz?

Türkiye’ de ki eğitim sistemi hakkın da öncesinde lise şimdi ise ilkokul grubuyla çalışan biri olarak, çocukları tek tipleştiren belli kalıplar içerisinde ilerlemelerini isteyen ve onlar istemese de belli bölümleri seçmeye zorlayan bir eğitim sistemi var. Çocukların hangi mesleğe ve ya alana yönelik yeteneğinin ve ya ilgisinin olduğu dikkate alınmıyor.

 

Danışanlarınız sizlere hangi kanallar aracılığıyla ulaşabilir? İletişim bilgilerinizi paylaşabilir misiniz?

 İnstagram adresimden ulaşabilirler. @Psikolog1isi

Bunun dışında çevrimiçi ve yüz yüze danışmanlık İçin https://psikologmerkezi.com dan psi. Dan Naciye Ebrar Bıyık ismime tıklayarak kolaylıkla randevu alabilirler.

 

Aile, çocukta ki yaratıcılığın gelişmesi için hangi yöntemlere başvurmalı?

Aile dediğimiz şey çevre faktörüdür. En az genetik kadar çevrede önemlidir. Çocuk doğduğu andan itibaren dünyayı algılamaya başlar. Ve çocuk ailesinden gördüğü yaşam tarzıyla hayata bakışını oluşturur. Yaratıcılığı geliştirmek adına yapılabilecek en güzel aktivite çocuğun sevdiği faaliyetleri onunla birlikte yapmaktır. Tabi ki sinemaya, tiyatroya gitmek. Beraber bisiklet sürmek, resim yapmak gibi. Bunlarda çocuğun yaratıcılığına büyük katkı sağlar ancak oradaki çalar çocukla birlikte bunları gerçekleştirmektir.

 

Son olarak eklemek istediğiniz?

Geleceğimizi oluşturan varlık çocuklardır. Yetişkin danışanlarda bile bireyin çocukluğuna ineriz. Bunun sebebi şuan bizi oluşturan duygu, düşünce, davranışımız çocukluğumuzda atılan temeldir. Şu andaki biz,  aslında çocukken büyüme evresinde yaşadığımız olayların özetidir. Bundan dolayı çocukluk döneminde anne babalar ekstra özenli olmalı, çocuklarının eğitimlerine, gelişimlerine çok dikkat etmeli ve bilinçli davranmalılar.  Otizm, dikkat eksikliği ve hiperaktivite, özel öğrenme güçlüğü, disleksi gibi rahatsızlıkları çok iyi araştırmalılar çocuklarında hissettikleri an mutlaka profesyonel yardım almalılar. Kısaca bizler bilinçli ebeveynler olursak eğer ilerleyen zamanlar için sağlıklı bir nesil yetiştirmiş oluruz.

https://www.instagram.com/p/CY5q8t_o_Kr/?igshid=MDJmNzVkMjY=

 

Röportaj Ön Hazırlık: Melek Şenol.

Haber. Medya-24.com

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Birçok, sorunu, Psikolojik, Danışmanla, aşabilirsiniz, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı