Haber Detayı
16 Şubat 2021 - Salı 11:53
 
BioNTech aşısı, tüm yaş gruplarında etkili
SAĞLIK Haberi
BioNTech aşısı, tüm yaş gruplarında  etkili

 

 

Koronavirüs salgınına karşı aşılama çalışmaları bütün dünyada başlamışken akıllardaki en önemli sorulardan biri aşının farklı yaş gruplarında ne kadar farklı etkiler gösterdiğiydi. İsrail'de yapılan bir araştırma ise BioNTech aşısının, tüm yaş gruplarında 94 etkili olduğunu gösterdi.

İsrail'in devam etmekte olan aşı programı üstünden elde edilen geniş ayrıntılı veriler, Pfizer BioNTech aşısının, semptomatik vakaları 94 oranında önlediğini ortaya koyuyor.

 

 

Elde edilen sonuçlar, aşının klinik testleri ile toplumumuzun geneline uygulanmasıyla elde edilen verilerin örtüştüğünü gösteriyor.

 

İsrail'de kamu sağlığı uzmanı olan doktor Hagai Levine, Pfizer aşısının, hastalığı engelleme ve hastalığın ağır geçirilmesini engelleme noktasında tüm yaş gruplarında etkili olduğunun kanıtlanmaya devam ettiğini söyledi.

 

Araştırma, ülkenin bedava dağıttığı sağlık sistemindeki, hizmet sağlayıcı 4 kurumun en büyüğü olan Clalit tarafından gerçekleştirildi.

 

Buna göre, aşı olan ve olmayan 600 000 kişilik iki farklı grup arasında yapılan araştırmada, aşılanan grupta 94 daha az enfeksiyon görüldü. İki grubun yaş ve sağlık durumu açısından birbirine çok yakın olduğu da kaydedildi.

 

BioNTech aşısının, hastalığın ağır geçirilmesi noktasındaysa, nerdeyse 100 önleyici olduğunun tespit edildiği de açıklandı.

 

Aşının, 70 yaşını aşmış kişilerde de benzer sonuçlar vermiş olduğu ifade ediliyor. Bu yaş grubunun, klinik incelemelerde yeteri kadar temsil edilmemiş olabileceği değerlendiriliyordu.

 

Elde edilen veriler fotoğrafı bir rapor olarak yayımlanmış değil.

 

ÖNCEKİ SINIRLAMALARLA KARŞILAŞTIRMA YAPILIYOR

İsrail, hızlı aşı programı sayesinde, aşı kampanyasının etkilerini de öncelikle değerlendirme altına alabilen ülke oldu.

 

 

Doktor Hagai Levine, sınırlamalar kaldırılabilmesi veya hafifletilmesi için toplumların kaçının aşılanması gerektiğinin henüz net olarak belirlenemediğini söyledi.

 

Levine, "Henüz virüsün aktarılması noktasında aşını etkisini bilmiyoruz. Ama en azından bireyleri koruduğunu biliyoruz" dedi.

 

Uzmanların değerlendirmeye aldığı bir diğer unsur da, sınırlamaların bu düşüşlerde etkili olup olmadığı.

 

Ancak aşılamanın devam ettiği 60 yaş üstünde görülen düşüşle benzer bir trende, bundan önceki sınırlamalarda rastlanmamıştı. Bunun da, vaka ve hastalık sayılarını düşürenin aşı olduğu yönünde kuvvetli bir kanıt olduğu değerlendiriliyor.

 

Verileri İsrail Sağlık Bakanlığı adına analiz eden Profesör Eran Segal, düşüşün beklenenden yavaş olmasında, İngiltere varyantının etkili olmuş olabileceğini de söyledi. İngiltere varyantı, İsrail'de de etkin tür haline gelmiş durumda.

 

Tüm bu olumlu havaya karşın İsrail halen sert sınırlamaları uygulamada tutuyor. Buna karşın ülkede 16 yaşındakilere de aşı sağlanmaya başlandı. Yakın bir zaman içerisinde eğitimin yeniden başlayacağı umuluyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BioNTech, aşısı,, tüm, yaş, gruplarında, , etkili,
Yorumlar
Haber Yazılımı