Haber Detayı
18 Mayıs 2020 - Pazartesi 09:26 Bu haber 11598 kez okundu
 
““Baraj Tamamlanırsa Yarıkkaya’ya Hayat Verecek “
Adını aldığı doğal görünümlü ikiye ayrılmış dağı ile hafızalarda kalan Yarıkkaya köyü, 12 bin küçük baş hayvanı, çift minareli camisi, bir türlü tamamlanmayan dere ıslahı , kız bulmadığı için evlenemeyip göç etmek zorunda kalan gençleri ile son umutları belki de projesi hazırlanıp başlanılamayan barajın yapılmasında... Yarıkkaya'lılara beklentilerini,sorduk...
GÖRÜNTÜLÜ HABERLER Haberi
““Baraj Tamamlanırsa  Yarıkkaya’ya Hayat Verecek “

ISPARTA / Yalvaç Yarıkkaya köyü muhtarı Selami Çelik, Aza Mikail Şahin, Isparta Koyun Keçi Birliği .Başkan Yardımcısı Hüsyin Sarıdaş ve köy sakinlerinden  Kazım Akçay,’a köyü sorduk,yapılan çalışmaları ve  beklentilerini  sorduk..

 Önceden azalık yaptığını anımsatan muhtar Selami Çelik, seçimin  demokratik koşullarda geçtiğini  küslük olmadığını belirterek, çalışmalarını ve eksikleri şöyle dile getirdi.

Muhtar Çelik, köylerde eksiğin çok olduğunu buna rağmen vatandaşın duyarlı olduğunu imkanlar ölçüsünde hizmet aldıklarını  , yapılan yemekhanenin üzerinin açık kaldığını, dere yatağınınm bir bölümünün yapıldığını ve eksik kalan mesafeyi   2019 krizinde    kaynak yetersizliği nedeniyle DSİ’nin tamamlayamadığını   söyledi.

Muhtar Çelik , bir sulama baraj projelerinin olduğunu ekonomik kriz nedeniyle başlanılamadığını tamamlanması halinde gerek sulu tarım gerekse hayvancılığının çok daha verimli yapılacağını kaydederek,köyün içerisinde meydanın da  sürekl akan suyun da  çözüm beklediğini, maden ocakları sıkıntısının sürdüğünü ve toprak kayması olduğuna işaret etti.

Okulun açık olduğunuı sağlık hizmeti aldıklarını dile getirdi.İçme suyunun yaz aylarında yeterli gelmediğini ,hedefleriarasında yukarıda söz ettiği eksikleri tamamlamak olduğunu söyledi.Özel bankaların fazilerinin çok yüksek olduğuna bu soruna ,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çözüm bulabileceğinden çok umutlu olduğu sözlerine ekledi.

 

Aza Mikail Şahin ‘de hayvancılık ve çiftçilikle uğraştığını belirterek göç verdiklerine dikkat çekti.Gençlerin köyde evlenecek kız bulamayınca köyde klamadıklarını söyledi.

Isparta Koyun Keçi Yetiştirme Birlik Başkan Yardımcısı  Hüseyin Sarıdaş ‘da , 78 üyelerinin , 12 Bin küçük baş hayvanları  bulunduğunu, orman alanı fazlalığı nedeniyle çerede yaylım alanı sorunu yaşadıklarını söyledi.Birliğin  çeşitli destekler verdiğini gençler yönelik eğitimler düzenledikleri fakat yem ücretlerinin çok yüksek olduğunu   kaydetti.

Köy sakinlerinden Kazım Akçay ‘da hayvancılı yaptığına işaret ederek , gübre veyemfiyatlarının yüksekliğine dikkat çekti ve makul seviyeye çekilmesini sitedi.

 

HABERİN DEVAMINI AŞAĞIDAKİ VİDEOYA TIKLA İZLE.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ““Baraj, Tamamlanırsa, , Yarıkkaya’ya, Hayat, Verecek, “,
Haberin Videosu
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Haber Yazılımı