Haber Detayı
18 Şubat 2021 - Perşembe 12:08
 
Bakan Soylu: İmkansızı başarmanın sevinci içindeyim
GÜNDEM Haberi
Bakan Soylu: İmkansızı başarmanın sevinci içindeyim

 

 

 

'81 ilde Güvenlik Acil Merkezini kurduk.' diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 'Bir imkansızı başarmanın sevinci içindeyim. Birleştirilemez denilen, yazılımlar birleştirildi.' ifadelerini kullandı.

 

İçişleri Bakanı Soylu, Ankara'da Afet Eğitim Yılı Bakanlıklar Arası İşbirliği Protokolü İmza Töreni'nde konuştu. Soylu, "Jandarmanın, polis memurunun ayrı telsiz sistemleri vardı. Birleştirmek için 3-4 senedir gayret gösterdik. Herkes elinden geleni yaptı ama sonuç alamadık." diye konuştu ve "81 ilde Güvenlik Acil Merkezini kurduk." diye de ekledi. Soylu, "Bir imkansızı başarmanın sevinci içindeyim. Birleştirilemez denilen, yazılımlar birleştirildi." dedi.

 

İçişleri Bakanı Soylu’nun konuşmasından satır başları şu biçimde:

 

"Afet farkındalık toplantısı olarak gördüğüm için hassasiyetlerini gösterdiği için Bakan arkadaşlarıma ve kurum görevlilerimize de teşekkür ediyorum.

 

Afet ve sonrasında neler olabileceğini gördük ve adımlarımızı ona göre attık. Bu konu da çok hızlı girişimlerimizi de beraber sağlamaya çalışmaktayız.

 

Dört buçuk sene önce afet bakanlığa bağlı değildi.

 

Ülkemizin bir başından diğer başına bir bağlantı kurmak zorundayız.

 

"BİR İMKANSIZI BAŞARMANIN MUTLULUĞU İÇİNDEYİM"

 

3-4 senedir gayret gösterdik. Herkes elinden geleni yaptı ama sonuç alamadık Jandarmanın, polis memurunun ayrı telsiz sistemleri vardı. 81 ilde Güvenlik Acil Merkezini kurduk, bizlere belli bir süre sonra cevap verdiler.

 

Bir imkansızı başarmanın sevinci içindeyim. Birleştirilemez denilen, yazılımlar birleştirildi. Kurarken de her kurum farklı bir öncelik belirleyerek kurmuştu.

 

Dün itibariyle arkadaşlarımız Ağrı’daki, burdan direkt ulaşabileceğimiz, sistemi bizlere yaptı.

 

‘İki telsizi birbirine bağlayın…’ O sistem ilkel bir sistemdi… Şimdi şükürler olsun birbiriyle konuşturabileceğimiz sistem geliştirildi.

 

Afet oluyor herkes sokağa çıkıyor, telefonlara sarılıyor. 2020’de yaşadığımız tüm depremlerde, kırsal hariç hemen her yerde bunu yaşadığımızı ifade etmeliyim. Onun için birlikte oturduk, İstanbul’daki depremde bunu nasıl çözeriz diye… İlk önce tüm operatörlerle, Ulaştırma Bakanımız ile bir araya geldik. Bu bizlere diğer bir şey sağladı.

 

Afetler beraber hareket edebilme kapasitemizi gösterdi. Afetler arama kurtarma ekip sayımızın artırmamız gerektiğini gösterdi. Kendimizi ve kurumlarımızı 7'nin üstündeki depreme karşı hazırlıyoruz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakan, Soylu:, İmkansızı, başarmanın, sevinci, içindeyim,
Yorumlar
Haber Yazılımı