Haber Detayı
08 Eylül 2021 - Çarşamba 21:45 Bu haber 4812 kez okundu
 
Bakan Koca : Okullarımızın, öğrencilerimizin durumunu yakından izleyerek tedbirleri güncelleyeceğiz
SAĞLIK Haberi
Bakan Koca :  Okullarımızın, öğrencilerimizin durumunu yakından izleyerek tedbirleri güncelleyeceğiz

Bilim Kurulu toplantısı sona erdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında yapılan Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Bakan Koca kritik toplantı sonrasında sosyal medyadan yaptığı yazılı açıklamada, "Okullarımızın, öğrencilerimizin durumunu yakından izleyerek tedbirleri güncelleyeceğiz. Şu an izleme ve tedbirleri uygulama sürecindeyiz." ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, "Hatırlatma dozu koruyuculuğu önemli ölçüde artırıyor." dedi.

 

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları:

Hastanelerimizdeki aktif vakaların 90’a yakın bir bölümü aşı olmamış ya da aşısı tamamlanmamış kişilerdir. Aşısı tamamlanmış olduğu halde hastalığa yakalanarak hastanede tedavi görenler 10 dolaylarındadır.

Okullarımızın, öğrencilerimizin durumunu yakından izleyerek tedbirleri güncelleyeceğiz. Şu an izleme ve tedbirleri uygulama sürecindeyiz.

Bilgilerimiz, inaktif aşıdan 3 ay sonra yapılan hatırlatma dozunun koruyuculuğu çok önemli ölçüde artırdığını göstermektedir. 3 doz aşı olmuş vatandaşlarımızın vaka sayıları içindeki oranı 2’den daha azdır.

2 doz mRNA aşısı olan vatandaşlarımızın da ikinci doz üzerinden 5-6 ay geçtikten sonra hatırlatma dozuna ihtiyaç duyacakları öngörülmektedir. Bunun en önemli örneklerinden biri 18 yaş üzeri nüfusunun tamamını aşılamış bulunan İsrail’de 2. doz uygulamasından 6 ay sonra vaka sayılarının hızla artış göstermesidir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakan, Koca, :, , Okullarımızın,, öğrencilerimizin, durumunu, yakından, izleyerek, tedbirleri, güncelleyeceğiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı