Haber Detayı
18 Kasım 2020 - Çarşamba 12:09 Bu haber 4428 kez okundu
 
Bakan Koca'dan son dakika açıklaması: Bütün ülkeye yayılmış durumda
SAĞLIK Haberi
Bakan Koca'dan son dakika açıklaması: Bütün ülkeye yayılmış durumda

 

 

Son dakika açıklaması yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs vakalarıyla ilgili, "İstanbul, İzmir, Bursa gibi büyük illerimizdeki artış trendi neredeyse bütün ülkeye yayılmış durumdadır." dedi. Bakan Koca, tedbirlere uyulmaması takdirde yeni tedbirlerin gelmesinin kaçınılmaz olduğunu ekledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı konuşmada koronavirüs salgınındaki son durum ve artan vakalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

 

 

Bakan Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

 

Virüs bulaştırıcılığından hiçbir şey kaybetmeden adeta kitlesel bulaşma dönemine geçti. Bugün itibarıyle dünyada pozitif vaka sayısı 55 milyon oldu. Ölüm sayısı ise 1 milyon 326 bini geçti. Hali hazırda 100 bini aşkın ağır vaka hastanelerde yaşam mücadelesi veriyor.

 

İstanbul, İzmir, Bursa gibi büyük illerimizdeki artış trendi neredeyse bütün ülkeye yayılmış̧ durumdadır.

 

Bu artışı göğüsleyebilmiş durumda isek de gidişatı durdurmak için radikal tedbirlere başvurmamız kaçınılmaz olmuştur. Tedbirlere uyulmazsa yeni tedbirler kaçınılmaz olur.

 

Görünen o ki, hayatımızı bir süre daha sıkı bir disiplin altına almak zorundayız. Dünyaya paralel olarak ülkemizde de 16 ayrı aşı çalışması yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi klinik öncesi dönemi başarıyla tamamlayarak insan denemelerine başlamıştır. Çin ve Almanya kaynaklı aşıların ülkemizde de faz çalışmaları devam etmektedir. Bu yıl henüz bitmeden aşıya kavuşmanın ümidi içindeyim. Bize düşen, bu süreci güvenli bir şekilde atlatabilmektir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakan, Koca'dan, son, dakika, açıklaması:, Bütün, ülkeye, yayılmış, durumda,
Yorumlar
Haber Yazılımı