Haber Detayı
16 Kasım 2013 - Cumartesi 22:51 Bu haber 963 kez okundu
 
BAHÇELİ: BU BİZE GÖRE İKİNCİ HABUR REZALETİDİR
BAHÇELİ: BU BİZE GÖRE İKİNCİ HABUR REZALETİDİR
SİYASET Haberi
BAHÇELİ: BU BİZE GÖRE İKİNCİ HABUR REZALETİDİR

 BAHÇELİ: BU BİZE GÖRE İKİNCİ HABUR   REZALETİDİR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli,   Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün Diyarbakır’da Irak Kürt Bölgesel   Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ve Kürt sanatçı Şivan Perver ile bir   araya gelmesini, “Türkiye, tarihi olarak yutturulmaya çalışılan kara bir günü   yaşamaktadır. Peşmerge başı, yanına aldığı, bölücülükten sabıkalı sözde bir   sanatçıyla Habur’dan Türkiye’ye giriş yapmış ve tezahüratlarla   karşılanmıştır. Bu bize göre ikinci Habur rezaletidir. Ha PKK’lıların girişi,   ha Barzani’nin gelişi arasında hiçbir fark yoktur” sözleriyle eleştirdi.
 
  OBERHAUSEN(ANKA) – MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip   Erdoğan’ın bugün Diyarbakır’da Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı   Mesut Barzani ve Kürt sanatçı Şivan Perver ile bir araya gelmesini, “Türkiye,   tarihi olarak yutturulmaya çalışılan kara bir günü yaşamaktadır. Peşmerge   başı, yanına aldığı, bölücülükten sabıkalı sözde bir sanatçıyla Habur’dan   Türkiye’ye giriş yapmış ve tezahüratlarla karşılanmıştır. Bu bize göre ikinci   Habur rezaletidir. Ha PKK’lıların girişi, ha Barzani’nin gelişi arasında   hiçbir fark yoktur” sözleriyle eleştirdi.
  MHP lideri Bahçeli, Almanya Demokratik Ülkücü Türk Dernekleri Federasyonu’nun   28. Büyük Kurultayı’na katıldı. Burada bir konuşma yapan Bahçeli, Türk   Federasyonu’nun kurulduğu 1978 yılından beridir varlık ve birlik mücadelesini   sürdürdüğüne ve Avrupa Türklüğü’nün sözcüsü olmak, beklentilerini karşılamak   için elinden gelen çabayı gösterdiğine işaret etti. Vatandan ayrı kalmanın   zor olduğunu bildiğini ifade eden Bahçeli, “Doğduğunuz yerlerden uzakta   yaşamanın manevi külfeti, ruhen ızdırabı fazladır. Sevenlerinizi ve   sevdiklerinizi geride bırakarak gurbete çıkmak, geleceğiniz için yabancı   diyarlarda iş ve aş peşinde koşmak hafife alınacak bir şey değildir. Sizleri   ülkenizden koparan, sıla-i rahimden ayıran en başta geçim zorlukları,   çaresizlik ve gelecek kaygısıdır” dedi.
 
  -“ÖRF, ADET VE GELENEKLERİMİZİN TÜRKİYE’DEKİ KARDEŞLERİNİZDEN ÇOK DAHA FAZLA   BİLİNCİNDESİNİZ”-
 
  Bugün her coğrafyada, her kıtada, her ülkede Türklerle karşılaşmanın mümkün   olduğuna işaret eden Bahçeli, “Yerkürenin her yerinde yaşayan, çalışan,   kazanan, yöneten, okuyan bir Türk’le karşılaşmak imkan dahilindedir. Bizatihi   yaşıyorsunuz ki, gurbette tutunmak amacıyla, milli kimlik ve kültürünüzün   kaynağı olan Anadolu’nun bağrından ayrılalı yaklaşık 52 yıl olmuştur. Nitekim   Almanya’ya göçün de 52. yılındayız. 31 Ekim 1961 tarihli bir anlaşmayla   hürmetle andığımız birinci nesil anadan, babadan ve yardan ayrılarak buralara   gelmiştir. Onların diktiği fidan bugün kökleşmiş ve meyve vermiştir.
  Birinci nesil sonrakilere yol açmış, yön göstermiş, yordam öğretmiştir. Bugün   dördüncü nesil yetişiyorsa bu öncelikle ilk neslin feragat ve fedakâr tutumu   sayesindedir. Halen Avrupa’da yaklaşık 6 milyon Türk hayat ve varlık mücadelesi   vermektedir. Almanya’da ise 2 milyon 900 bin Türk nüfusu yaşamaktadır” diye   konuştu.
  Dünden bugüne çekilen zorlukların ve katlanılan zahmetlerin boşa çıkmadığını   söyleyen Bahçeli, “Şu an 72 bin kardeşimiz işveren olarak 350 bine yakın   kişiye iş imkanı sunmakta ve Almanya ekonomisine hatırı sayılır bir destek   vermektedir. Bu çok önemli bir gelişme, bundan sonrası için ümit verici bir   tablodur. İşçilikten işverenliğe ulaşmak alınan mesafenin boyutunu göstermesi   bakımından anlamlıdır. Ayrıca memnuniyetle görüyorum ki, bu uzun zaman   sizleri milli ve manevi değerlerinizden uzaklaştırmamıştır. Aksine, iftiharla   söyleyebilirim ki, kültürümüzün, örf, adet ve geleneklerimizin Türkiye’deki   kardeşlerinizden çok daha fazla bilincindesiniz” değerlendirmesinde bulundu.
 
  -“DÜNYA HAZİN KUTUPLAŞMALARA SAHNE OLMAKTADIR”-
 
  Salondakilere “Sizler, Türk milletinin bu coğrafyalardaki asil temsilcileri   olarak değerlere ve inançlara bağlılığın ne demek olduğunu herkese   gösteriyorsunuz” diye seslenen Bahçeli, “Dününüze, dilinize, dininize yüz   çevirmeden hayatlarınızı idame ettirmeye çalışıyorsunuz. Çünkü siz Müslüman   Türk’sünüz, Türk milletisiniz ve Türkiye’siniz. Almanya, Türklerin gerçek   vasıflarını sizinle tanımış, inancımızın safiyetini sizlerde görmüştür.   Almanya size ekonomik imkân sağlarken, sizler de elbette ki Almanya’ya yüksek   kültür ve ahlak değerlerinizi kattınız” ifadelerini kullandı.
  Günümüzde küreselleşmenin her alanda tesirini gösterdiğini anlatan Bahçeli   şöyle devam etti:
  “Bir yanda bilgi, sermaye, teknoloji ve hatta emek küreselleşirken; diğer   yanda kültürlerin, farklı medeniyet havzalarının temas ve tanışması da söz   konusu olmaktadır. İnsanlık maddi planda hızla gelişip yeni imkanlara   kavuşurken, manevi alanda aynı tempoyu, aynı ölçüyü yakalayamamaktadır. Küresel   ölçekte adalet, yardımlaşma, insanca yaşama ve adil gelir dağılımı henüz   arzulanan mertebelerin çok ama çok gerisindedir. Dünya çok kazananla hiç   kazanmayanın; çok tüketenle hiç tüketmeyenin; bolluk içinde yüzenle bir dilim   ekmek dahi bulamayanların hazin kutuplaşmasına sahne olmaktadır."
 
  -“EMMA AYŞE’DEN ÜSTÜN TUTULMAMALIDIR”-
 
  Kongolu bir çocuğun rahat ve zenginlik içinden büyüyen Münihli bir çocuktan   daha önemsiz olmadığını vurgulayan Bahçeli, “Bu ülkedeki herhangi bir   göçmenin insani talepleri, Berlin’de ikamet eden bir Alman’dan daha değersiz   görülmemelidir. Hans Mehmet’den, Emma Ayşe’den üstün tutulmamalıdır. İnsanlar   arasına kategorik ayrımlar getirilmemelidir. Nijeryalı yoksul, Somali’li   işsiz, Hindistan’lı topraksız, Pakistan’lı yetim, Irak’lı mahsun;   Londra’lıdan, Madrid’liden, Bürüksel’liden, Paris’liden, Prag’lıdan daha   önemsiz sayılmamalıdır. İstemez ve dilemeyiz ama, mesela Frankfurt’ta   saldırıya uğrayan birisi için dünyayı ayağa kaldırmaya hazır olanlar, acaba   Kerkük’te, Telafer’de ilkokul çağında katledilen küçücük Türkmen çocuklara   niçin sessizdir?” dedi.
 
  -“AKP’YLE BERABER DEMOKRASİ ÖNCE DURGUNLUĞA, ARDINDAN DA ÇÖKÜŞE GEÇMİŞTİR”-
 
  Türkiye’deki durumla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Bahçeli,   Türkiye’nin çok zor durumda olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan ve hükümetin   yangına benzinle gittiğini ve Türkiye’yi yönetilemez bir noktaya   sürüklediğini savunan Bahçeli, “Sizler burada Türk olmaktan gurur   duyuyorsunuz, ancak anavatanda Türklüğü silmeye ve sindirmeye çalışan bir   hükümet işbaşındadır.
  Sizler burada bayrağınızdan iftihar ediyorsunuz, ancak Türkiye’de bayrağı   indirmek için küresel projelerden, Sevr artıklarından, hainlerden,   işbirlikçilerden destek ve himaye uman bir yönetim görevdedir”   değerlendirmesinde bulundu.
  Hükümetin Türk milletiyle “hesaplaştığını” belirten Bahçeli şöyle konuştu:
  “Türklükle adeta savaşmakta, düşmanlık aşılamaktadır. Başbakan milli ve   manevi değerlere üst üste saldırmaktadır. ‘Türküm, doğruyum, çalışkanım’ diye   başlayan andımızı kaldırmayı çağdaşlık olarak sunan bu zihniyettir.   Vatandaşlarımızın özel hayatını terörize eden, hanelerin mahremiyetini yok   sayan, ona buna karışan, herkesi takip eden, muhalif kim varsa susturmaya   çalışan bu şahsiyettir.
  Gençlerimizi ahlaksızlıkla suçlayan ve Türkiye’yi çok tehlikeli   cepheleşmelerle boğan bu kafa yapısıdır.
  AKP’yle beraber demokrasi önce durgunluğa, ardından da çöküşe geçmiştir. Türk   milleti AKP’yle birlikte miadı dolmuş, ne var ki şimdilerde tekrar kurulan   parçalanma ve paylaşım masasının mezesi yapılmıştır. Hükümet etnik bölücülüğü   palazlandırmış, hayran kitlesini genişletmiş, terör örgütü PKK’yı aklamak   için düğmeye basmıştır. İktidarın İmralı canisiyle pişkince, şirretçe   sürdürdüğü ihanet pazarlığının konusu Türk milletidir. Kandil fitnesine vaadi   Türk milletinin def ve imasıdır.”
 
  -“SABIKALI SÖZDE BİR SANATÇIYLA…”-
 
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün Diyarbakır’da Irak Kürt Bölgesel   Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ve Kürt sanatçı Şivan Perver ile bir   araya gelmesini sert sözlerle eleştiren Bahçeli şöyle devam etti:
  “Başbakan şimdi de kardeşi Barzani’yle Diyarbakır’da buluşmuştur. Türkiye,   tarihi olarak yutturulmaya çalışılan kara bir günü yaşamaktadır. Peşmerge   başı, yanına aldığı, bölücülükten sabıkalı sözde bir sanatçıyla Habur’dan   Türkiye’ye giriş yapmış ve tezahüratlarla karşılanmıştır. Bu bize göre ikinci   Habur rezaletidir. Ha PKK’lıların girişi, ha Barzani’nin gelişi arasında   hiçbir fark yoktur. Başbakan, ‘Türkiye, Kerkük’e karışırsa, bizde   Diyarbakır’a karışırız’ diyen peşmerge başını Diyarbakır’da ağırlamıştır. En   son olarak geçtiğimiz yıl ki AKP kongresinde onur konuğu olan Barzani bu kez   de Diyarbakır’da alkışlanmıştır. Başbakan Erdoğan Türk vatanı üzerine hesap   yapan, Türkmenleri seri şekilde öldüren, PKK’yı silahlandırıp üzerimize   saldırtan şarlatanla görüşmekten, hem de hedef yaptığı Diyarbakır’da bir   araya gelmekten en ufak rahatsızlık duymamıştır. Başbakan bir yanda Oslo’dan   İmralı’ya kadar canibaşı ve çetesiyle müzakere yaparken, diğer yanda para   babası, küresel çevrelerin piyonu Barzani’yle yan yana gelmiş, arzuyla   kucaklamıştır.”
 
  -"ERDOĞAN-BARZANİ GÖRÜŞMESİ SÖZDE KUZEY KÜRDİSTAN PROVASI"-
 
  Geçtiğimiz hafta Salı günü PKK’nın yan kolu olan PYD’nin Suriye Kamışlı’da   düzenlediği “Batı Kürdistan Halk Meclisi toplantısının” sonucunda kurucu   meclis ilan edildiğini belirten Bahçeli, “Bu sözde kurucu meclisin,   Suriye’nin kuzeyinde geçici yönetimin, yani özerkliğin kurumsal alt yapısını   hazırlayacağı anlaşılmaktadır. Şayet hazırlıklar tamamlanırsa, burada üç ay   içinde seçimlere gidileceği öngörülmektedir. AKP, PYD ile görüşe görüşe,   liderlerini Türkiye’de ağırlaya ağırlaya yeni bir canavar yaratmıştır"   diye seslendi.
  Kürdistan’ın iki ayağının bu şekilde belirginlik kazanacağına vurgu yapan   Bahçeli, Erdoğan ile Barzani'nin bir araya gelmesinin ise "sözde kuzey   Kürdistan’ın provası" olduğunu söyledi.
 
  -“TÜRK MİLLETİ TEKRAR ZAFER ARABASINA BİNERSE, ELİNE KAMÇI YERİNE   YILDIRIMLARI ALIR”-
 
  Türkiye'nin risk altında olduğunu söyleyen Bahçeli, Türk milleti büyük bir   tehdidin, bizzat Başbakan’ın devrede olduğu çok ciddi yıkım ve dağılmanın   arifesindedir. Ancak buna izin vermeyeceğiz. Türkiye ve Türk milletine zarar   verdirmeyeceğiz. Varsın Başbakan’ın Barzanisi, Şivan Perveri, Ahmet Kaya’sı,   bebek katili, teröristi, BOP’u, küresel destekçileri olsun. Varsın onlar Türklüğe   kin kussunlar, ölüm planları yapsınlar, müzakerelerle Türkiye’yi çözmeyi   amaçlasınlar. Bize, sizler gibi ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ inancıyla destek   veren, salonlarımızdan taşan, meydanlarımızı tıklım tıklım dolduran,   konvoylarımızı selamlayan, dua eden oldukça her zorluğun üstesinden geliriz”   diye konuştu.
  Ankara’nın değil de, Erbil’in çıkarlarını gözetenlere, Türk milletini 36’ya   ayırmaya çalışanlara Türk milletinin fırsat vermeyeceğini aktaran Bahçeli,   “Meraklanmayınız, biraz daha rahmet yağsın, coşacak milli sel inşallah etnik   çetele tutan kalıntıları, bölücü hevesleri, terörist hedefleri temizleyecek,   vatanı kötülerden arındıracak ve paklayacaktır. Herkes, özellikle Başbakan   bilsin ki; Türk milleti tekrar zafer arabasına binerse; eline kamçı yerine   yıldırımları alır, önüne at diye kasırgaları koşar, başına taç diye de en   parlak yıldızı koymaktan asla kaçınmaz” ifadelerini kullandı.
 
  -“ARTIK BURADAN TÜRKİYE İÇİN KARAR VERECEKSİNİZ”-
 
  Almanya’daki okullarda Türkçe derslerindeki azalmanın neden olduğu boşluk ve   mahsurların fazlaca hissedildiğini belirten Bahçeli, “Bu itibarla dilinize   sahip çıkınız, öğrenilmesi ve öğretilmesi için her çabayı sarfediniz. Türkçe   öğretmene duyduğunuz ihtiyacı da Türkiye’de gündeme getireceğimizden ve   peşini bırakmayacağımızdan müsterih olunuz” dedi.
  9 Mayıs 2012’de TBMM’de kabul edilen yeni bir düzenlemeyle, bir sonraki Genel   Seçimlerde büyükelçilikte, konsolosluklarda veya uygun görülecek okul ve spor   salonu gibi mahallerde yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının oy kullanabileceğini   hatırlatan Bahçeli, “Artık buradan Türkiye için karar vereceksiniz. Ülkemizin   selameti ve içinde bulunduğu ağır meseleleri için daha etkin ve müdahil bir   irade göstereceksiniz” diye seslendi.
  Bahçeli’nin konuşmasının ardından salonda sunucu tarafından “Andımız”   okutuldu. (ANKA)
  (HM/OLÇ)

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BAHÇELİ, BİZE, GÖRE, İKİNCİ, HABUR, REZALETİDİR
Haber Yazılımı