Haber Detayı
11 Mart 2020 - Çarşamba 08:44 Bu haber 7263 kez okundu
 
Bağkonak'lı vatandaşlar kasaba olduğu günlerdeki imkanları arıyor.
Beldeden göç kaybı nedeniyle köy statüsüne dönüşen , Bağkonak , tarihsel birikimi ve genç muhtar İsmail Başoda'nın geliştirdiği yaşam pratikleri ile yaşama tutunmaya çalışıyor. Köye dönüştükten sonra da göç vermesi hızlanan Bağkonak'lı vatandaşlar kasaba olduğu günlerdeki imkanları arıyor.
GÖRÜNTÜLÜ HABERLER Haberi
Bağkonak'lı vatandaşlar kasaba olduğu günlerdeki imkanları arıyor.

 

Görsel güzelliği ve rivayete göre barındırdığı dini gizemi ile her yıl on binleri ağırlayan  'su gözü' mesire alanı bölge halkına bir dayanak umudu oluşturuyor.

Gittik, gördük yazdık…

Genç muhtar  İsmail Başoda ve Bağkonaklı vatandaşların dokusu bozulmamış, bu güzel köye dair izlenimleri…

 

Beldeden göç kaybı nedeniyle köy statüsüne dönüşen , Bağkonak , tarihsel birikimi ve genç muhtar İsmail Başoda'nın    geliştirdiği  yaşam pratikleri ile yaşama tutunmaya çalışıyor.

Köye dönüştükten sonra da göç vermesi hızlanan Bağkonak'lı vatandaşlar kasaba olduğu günlerdeki imkanları arıyor.

Görsel güzelliği ve rivayete göre barındırdığı dini gizemi ile her yıl on binleri ağırlayan  'su gözü' mesire alanı bölge halkına bir dayanak umudu oluşturuyor.

Gittik, gördük yazdık…

Genç muhtar  İsmail Başoda ve Bağkonaklı vatandaşların dokusu bozulmamış, bu güzel köye dair izlenimleri…..

 

 

 

Isparta Yalvaç'a bağlı  Bağkonak köyü muhtarı İsmail Başoda, 31 Mart  2019  da yapılan seçimlerde muhtar olduğunu ifade ederek,  Atatürkçü Düşünce Derneği Şube Başkanlığını 5 yıldır sürdürdüğünü ve Bağkonak'a hizmete içme suyu hattını değiştirerek başladığını  söyledi.

" İlçe Özel İdare tarafından temizliğin yapılması  için   müteahhide verilen işin yarım kaldığını  300 kamyon hafriyat çıkardıklarını , itfaiye aracıyla temizliğini yaptıklarını belirterek  7 öğrenciye burs ve yardıma muhtaç ailelere maddi destek verdiklerini  söyledi.

 

KAPALI OKULU AÇTIRMAYI BAŞARDI

 

İnsan sağlığına çok önem verdiklerini  500 tonluk su deposunda 70 cm çamuru  temizliğini yaptıklarını , klor malzemesi aldıklarını , köyün giriş çıkışında peyzaj çalışmaları ve geleneksel hale gelen Bağkonak'ın tek sosyal tanıtımını da pekiştiren 'Su gözü' festivalini gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Eski belediye başkanı Şahin Yelaldı'nın  kızı Elif Kalenderİn bir cenaze nakil aracı alıp köye hibe ettiğini,  yanı sıra Belçika'da yaşayan  köy sevdalısı bir vatandaşın itfaiye aracı aldığını ve  kendilerine teşekkür ettiklerini , muhtarlık çalışanının zamanında hizmet vermek adına,  Özel İdarenin haftanın 2 gün çöp topladığını ,kendilerinde  4 gün çöp toplattıklarını , kanalizasyon ve su arızalarına anında müdahale etmek için 1 olan  personel sayısını 5'e çıkardıklarını dile getirdi.,

 

AĞUSTOS'UN İLK PAZARI SU GÖZÜ KÜLTÜR FESTİVALİ DÜZENLENİYOR

 

Muhtar Odabaş, 1936 yılından beri hiç kesilmeden akan suyun çıktığı bölge olan , Su gözün'de yöre halkı için önem arz eden dini bir festival yapıldığını ,

Sokak hayvanlarının barındırılmasın ile başa çıkamadıklarını bir an önce Özel İdarenin önlem isteyerek açıklamasını şöyle sürdürdü.

.

"Sağlık evinin açık olduğunu 5 yıldır kapalı olan 46 öğrencinin eğitim gördüğü okulu açtırdıklarını, işsizlik nedeniyle göç verdiklerini  göçün sebebinin işsizlik olduğunu sulama göleti'nin önümüzdeki yıl faaliyete geçmesi ile hayatın canlanacağını ve tarımın önemli sulama ihtiyacını karşılayacağını kaydetti.

Belediye imkanlarının farklı olduğunu ve yeniden belde olma izlemi duyduklarını  belediye  zamanında  faal olan çoğu kurumun kapatıldığını ve hizmetten yoksun kaldıklarını kapatılan kurumlar arasında; halk tüketim kooperatifi,  , meteoroloji, eczane gibi, halk kütüphanesi, Ziraat Bankası , Ziraat ve Veteriner Teknisyenliği ve Bağkonak  lisesi'ni anımsattı.

Hedefleri arasında sulama göledinin tamamlanması , vatandaşın tapulu arsasından geçen kanalizasyonun  fosseptik açılarak  kapalı sistemde bir yer yapılması, dere ıslahı Öz bölgesi çayının temizlenmesi, .Avrupa ve İstanbul konutlarının üst yapısının temizlenmesi, Antalya Konya duble yolun un ikiye böldüğü bölgeye üst veya alt geçit yapılmasını, şeklinde ifade etti.

Bu arada  mikrofon uzattığımız Bağkonaklı vatandaşlar, muhtarın çok çalıştığını ve fakat belediye imkanlarına sahip olmadığı için buranın yeniden belediye statüsüne kavuşmasının hayati önem taşıdığını vurguladılar..

İbrahim Demirkıran ise,  kasaba iken burada yer alan sinema da çok film izlediğini ve her şeyin geçmişte çok daha güzel olduğunu şu an yeniden belde olmayı istediğini dile getirdi.

HABERİN DEVAMINI AŞAĞIDAKİ VİDEOYA TIKLA İZLE

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bağkonak'lı, vatandaşlar, kasaba, olduğu, günlerdeki, imkanları, arıyor.,
Haberin Videosu
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Bağkonak'lı vatandaşlar kasaba olduğu günlerdeki imkanları arıyor.
Bağkonak'lı vatandaşlar kasaba olduğu günlerdeki imkanları arıyor.
Bağkonak'lı vatandaşlar kasaba olduğu günlerdeki imkanları arıyor.
Yorumlar
Haber Yazılımı