Haber Detayı
08 Aralık 2020 - Salı 12:51 Bu haber 22936 kez okundu
 
Aşıyı bulan Türk profesörden bir müjde daha!
SAĞLIK Haberi
Aşıyı bulan Türk profesörden bir müjde daha!

 

 

Koronavirüs aşısıyla adını duyuran BioNTech'in CEO’su Uğur Şahin, aşıda yer alan teknolojinin başlangıçta kanserle savaşmak için geliştirildiğini belirterek, "Önümüzdeki 20 yıl içinde kanserle mücadele konusunda bir devrim göreceğimizi düşünüyorum" dedi.

 

Pandemi sürecinin başladığı günden beri beri geliştirilmesi beklenen koronavirüs aşı yarışında en önde ilerleyen ve 95 başarı oranı sağlamayı başaran Pfizer-Biontech aşısının geliştiricilerinden doktor Uğur Şahin ve doktor Özlem Türeci Telegraph’a açıklama yaptı.

 

 

 

 

 

Açıklamada Biontech CEO’su Uğur Şahin, “Koronavirüs aşısında yer alan mRNA (mesajcı RNA) teknolojisi başlangıçta kanserle savaşmak için geliştirildi. Ben koronavirüs aşısının geliştirilmesiyle önümüzdeki 20 yıl içinde kanserle mücadele konusunda bir devrim göreceğimizi düşünüyorum” diye konuştu.

 

 

 

Dünyayı yaklaşık 10 aydır etkisi altına alan ve yaklaşık 1,6 000 000 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan koronavirüs aşıları ile çalışmalar son sürat devam ediyor. Son aşamaya giren ve her an kullanım izni çıkma durumunda olan iki aşı bulunuyor. Pfizer-Biontech aşısı 95 başarı gösterirken, Moderna’nın koronavirüs aşısı 94,5 başarı göstermiş durumda.

 

 

 

Koronavirüs ile mücadele için üçüncü faz neticelerini öncelikle açıklayan ve muhtemelen Amerika Gıda ve İlaç İdaresi’nden ilk onayı alacak Pfizer-Biontech’a 2 Aralık’ta İngiltere'de Ulusal İlaç ve Sağlık Ürünleri Denetleme Kurumu (MHRA), tarafından uygulanma izni verilmişti.

 

 

 

Bazı çevrelerde, Alexander Fleming’in 1928’de geliştirmiş olduğu penisilin aşısından bu yana bilim adına en önemli gelişmelerden kabul gören koronavirüs aşısının geliştiricilerinden Türk bilim adamları doktor Uğur Şahin ve doktor Özlem Türeci, “Aşıyı geliştirmek muhteşem bir duygu” ifadeleriyle hislerini belirtirken -70 derecede taşınmasıyla ilgili soruya Şahin, “Doğru planlama ile hiçbir güçlük olmaz” diye konuştu.

 

 

 

 

 

“20 YIL İÇİNDE KANSERLE MÜCADELEDE DEVRİM GÖRECEĞİZ”

 

Telegraph’a konuşan çiftten Uğur Şahin, “İnsan vücudu en basit anlatımla, hücrelerine belirli proteinleri üretmeleri talimatını vererek çalışır ve bu proteinler daha sonra bir antikor tepkisi oluşturur. Koronavirüs aşısında yer alan mRNA (mesajcı RNA) teknolojisi başlangıçta kanserle savaşmak için geliştirildi. Ben koronavirüs aşısının geliştirilmesiyle önümüzdeki 20 yıl içinde kanserle mücadele konusunda bir devrim göreceğimizi düşünüyorum” diye konuştu.

 

 

 

"KANSER TEDAVİSİNİN KADERİ DEĞİŞECEK"

 

Uğur Şahin, “Ben kanseri yenmenin kanser hastası birinin vücudundaki belirli bir tümörü hedefleyecek kişiselleştirilmiş tedaviler geliştirmede yattığına inanıyorum. Bu geliştirilen bireysel tedavilerin kanser tedavisinin kaderini büyük oranda değiştirmemize yardımcı olabileceğine inanıyorum" diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aşıyı, bulan, Türk, profesörden, bir, müjde, daha!,
Yorumlar
Haber Yazılımı