Haber Detayı
08 Ocak 2021 - Cuma 13:35 Bu haber 127888 kez okundu
 
Aşı üreticisinden mutasyon açıklaması: Aşı etkili oldu!
SAĞLIK Haberi
Aşı üreticisinden mutasyon açıklaması: Aşı etkili oldu!

 

Amerika'li ilaç devi Pfizer, BioNTech ile beraber geliştirdikleri aşının mutasyon geçirmiş koronavirüse karşı da etkili olduğunu duyurdu.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs etkisini aynı hızla sürdürürken, ilk defa İngiltere’de sonrasındada Güney Afrika’da ortaya çıkarak 30’u aşkın ülkeye yayılan yeni mutasyon türü endişeye yol açtı. Dünyayı rahatlatacak açıklama BioNTech ile beraber ilk onay alan aşıyı geliştirmekte olan Amerika’li ilaç şirketi Pfizer’dan geldi.

Pfizer/ Biontech'in yapmış olduğu çalışma, kendi aşılarının İngiltere ve Güney Afrika’da ortaya çıkan yeni mutasyonlara karşı etkili olduğunu gösterdi. Henüz hakem değerlendirmesi bulunmayan araştırmada, Pfizer ve Texas Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bilim adamları aşının N501Y adı verilen koronavirüs mutasyonuna karşı etkili olduğu sonucuna ulaştı.

 

"16 FARKLI MUTASYON TEST ETTİK ETKİ GÖRÜLMEDİ"

Pfizer'in önde gelen viral aşı bilimcilerinden bir tanesi olan Phil Dormitzer, “Şimdi 16 farklı mutasyonu test ettik ve hiçbirinin gerçekten önemli bir etkisi olmadı. Bu iyi haber” dedi.

 

Bilim insanları, aşının İngiltere ve Güney Afrika varyantlarında bulunan diğer mutasyonlara karşı etkili olup olmadığını görmek için benzer testler yapmayı planladıklarını kaydetti. Ayrıca Dormitzer, salgının yayılma hızının artmasında bu mutasyonların rolü olabileceğini söylerken, mutasyonun virüsün antikora karşı bağışıklık kazanmasını sağlamasına yönelik endişelerin bulunduğunu ifade etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aşı, üreticisinden, mutasyon, açıklaması:, Aşı, etkili, oldu!,
Yorumlar
Haber Yazılımı