Haber Detayı
25 Ocak 2021 - Pazartesi 10:57 Bu haber 9946 kez okundu
 
Aşı olanlar dikkat! Bilim Kurulu üyesi Özlü'den çok önemli '45 gün' uyarısı
- Haberi
Aşı olanlar dikkat! Bilim Kurulu üyesi Özlü'den çok önemli '45 gün' uyarısı


Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, aşı ile alakalı yapmış olduğu bilgilendirmede "Aşı vurulur vurulmaz insanlar güvende olamazlar. Aşı vurulduktan sonra 4 hafta bekleyip ikinci dozu yaptıracağız. İkinci dozdan sonra ancak 15 gün geçince antikor seviyesi belirli düzeye ulaşabiliyor. Dolayısı ile aşı olduktan ancak 1 buçuk ay sonra koruyucu özelliği kazanıyor. Gevşememek lazım” dedi.
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, . Aşı olan insanların, hiç aşı olmamış gibi tedbirlere uyması gerektiğine dikkat çeken Özlü, aşı olan kişilerin kısıtlamalardan muaf olacağı biçiminde bir durumun olmadığını belirtti.


Prof. Dr. Özlü, "Asla öyle bir durum yok. Aşı vurulur vurulmaz insanlar, güvende olamazlar. Aşı vurulduktan sonra 4 hafta bekleyip ikinci dozu yaptıracağız. İkinci dozdan sonra ancak 15 gün geçince antikor seviyesi belirli düzeye ulaşabiliyor. Dolayısı ile aşı olduktan ancak 1 buçuk ay sonra koruyucu özelliği kazanıyor. Kaldı ki bu koruyuculuğu da hasta olmaktan korumak biçiminde anlamak lazım, yoksa mikrobu alma ve bulaştırma açısından koruyucu bir özellik sağlayıp sağlamadığı belli değil. Aşı olan insanlarında hiç aşı olmayan insanlar gibi tedbirlere uyması gerekmektedir” dedi.

"GEVŞEMEMEK LAZIM"
Salgının sürdüğüne dikkati çeken ve toplumumuzun  80’inin aşılanması durumunda salgını durdurulabilenini kaydeden Özlü, "Şu anda salgın devam ediyor. Her gün 7 bine yakın yurttaşımız hastalığa yakalanıyor. Her gün 100’ün üstünde vatandaşımızı da kaybediyoruz bu hastalıktan dolayı. Dünya’da da salgın yükselişte bir çok ülkede kontrol sağlanamadı tedbirlere rağmen. Yani gevşememek lazım. Aşının olması ve uygulanması salgının kontrolü açısından iyi bir adım ama henüz aşının etkilerini görmek için çok erken. Bir de toplumumuzun  80’inin aşılanması lazım ki biz salgını durdurabilelim” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aşı, olanlar, dikkat!, Bilim, Kurulu, üyesi, Özlü'den, çok, önemli, '45, gün', uyarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı