Haber Detayı
04 Ocak 2021 - Pazartesi 11:08
 
Aşı olacak milyonlarca kişiye 'alkol almayın' uyarısı
SAĞLIK Haberi
Aşı olacak milyonlarca kişiye 'alkol almayın' uyarısı

 

Uzmanlar korona aşısı yaptırmadan önce ve yaptırdıktan sonra kısa bir dönem alkol alınmaması uyarısı yaptı. Araştırmalara göre alkol akyuvarlar olarak bilinen kandaki bağışıklık hücrelerini de olumsuz etkiliyor

Korona virüsle mücadelede tünelin ucundaki ışığın görülmesini sağlamayı başaran aşılarla ilgili hergün yeni bir gelişme yaşanıyor. Son olarak umanlar, Kovid-19 aşısı yaptıranların alkol almaması gerekli olduğu uyarısında bulundu.

 

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre; Covid-19 aşısı olanların vücudun aşığa yönelik bağışıklık tepkisini azaltabileceği gerekçesi ile alkol almaması gerekmektedir.

 

Alkolün bağırsakta yaşamakta olan, bakteri ve virüslerin istilasını önlemede önemli bir rol oynayan trilyonlarca mikroorganizmanın yapısını değiştirdiği aktarılırken, bunun virüslere saldırmak üzere antikor gönderen lenfositlerin de aralarında bulunduğu akyuvarlar olarak bilinen kandaki bağışıklık hücrelerine zarar vermiş olduğu belirtildi.

 

Acil tıp uzmanı Dr. Ronx Ikharia, üç kadeh şarap içilmeden önce ve içildikten sonra alınan kan hücreleriyle bir araştırma gerçekleştirdi. BBC'de yayımlanan bir belgeselin sunucusu olan Ikharia, üç kadeh şarabın kandaki lenfosit hücrelerinin seviyesini 50'ye kadar düşürdüğünü tespit etti.

 

ÖNCESİNDE VE SONRASINDA KAÇININ!

 

Manchester Üniversitesi'nde görev yapan bağışıklık uzmanı Profesör Sheena Cruickshank, Covid-19 aşısı yaptırmadan önce veya yaptırdıktan kısa süre sonra alkol almaktan kaçınılması gerekli olduğu yolunda çağrı yaptı.

 

Profesör Cruickshank, "Aşıya iyi bir cevap vermek için kusursuz çalışan bir bağışıklık sisteminizin olması gerekmektedir. Yani bir gece önce veya hemen sonrasında içki içerseniz, bu fayda sağlamayacaktır" ifadesini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aşı, olacak, milyonlarca, kişiye, 'alkol, almayın', uyarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı