Haber Detayı
06 Nisan 2014 - Pazar 13:52 Bu haber 930 kez okundu
 
ARAP BASINI: TÜRKİYE ORTADOĞU’DA GÜÇ ELDE ETME AMACIYLA SU KULLANABİLİR Mİ?
GÜNDEM Haberi
ARAP BASINI: TÜRKİYE ORTADOĞU’DA GÜÇ ELDE ETME AMACIYLA SU KULLANABİLİR Mİ?

Türkiye’nin tüm Ortadoğu’ya su sağlama arzusunu gerçekleştirme yönünde bir ilk adımı, bu yıl Kuzey Kıbrıs’tan başlayarak atmayı umduğu belirtilirken “Türkiye, Ortadoğu’da güç elde etmek amacıyla su kullanabilir mi?” soruları da soruluyor. 
Körfez ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan The National gazetesi, İstanbul kayaklı haberinde Türkiye’nin KKTC’ye su aktarma projesinin ilk aşamasının bu yılda tamamlanacağını belirterek KKTC Başbakanlık Müsteşarı Hasan Güngör’ün 88 kilometrelik boru hattının tüm bölge için “pilot bir proje” olarak alınabileceğini söylediğine dikkat çekiyor. 
Türkiye’deki bazı uzmanlarında da Kıbrıs su projesinin “Ankara’nın Ortadoğu ülkelerine su sağlayarak bölgesel bir güç olarak rolünü güçlendirme yönündeki bir ilk adım oluşturabileceğini” söylediklerini anlatan gazete, son yıllarda Türkiye’nin “göreli su zenginliğinin komşularının bazılarıyla sorun yarattığını” anımsatırken Suriye ve Irak’tan kaynaklı, Ankara’nın Fırat ve Dicle nehirlerinden yeterince su sağlamadığı yakınmalarına da vurgu yapıyor. 
The National, Kıbrıs su projesine ilişkin çalışmaların başladığı 2008 yılından beri Türk hükümetinin Ortadoğu’nun diğer yerlerine de su ihraç etme isteğini dile getirdiğini belirtirken de “Yetkililer, suyun Türkiye’nin güneyindeki Toros dağlarından Akdeniz’e akan nehirlerden sağlanabileceğini söylediler” diye yazıyor. 
Türkiye’nin geçen yıl tankerlerle Gazze’ye su sağlamayı önerdiğinin açıklandığına dikkat çekildikten sonra 1986 yılında Turgut Özal’ın başbakanlığı döneminde bölge için “Barış Suyu” projesini önerdiği anımsatılıyor. 
Bu arada tankerlerle Manavgat’tan İsrail’e su aktarılması projesinin ise 2010 yılında meydana gelen Mavi Marmara baskını üzerine rafa kalktığına dikkat çekilen haberde bölgedeki siyasi sorunların bu tür işbirliğini engellediği değerlendirilmeleri de yapılıyor. 

Kaynak: Editör:
Etiketler:
Haber Yazılımı